Ads Area

Aldatma eyleminin arkasındaki sebep ne?

İnsanların uzun yıllardır cevabını aradığı 'aldatma' eyleminin altında, biyolojik, psikolojik ve sosyal nedenlerin olduğu iddia edildi.

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Çelikkol, insanın biyolojik, psikolojik ve sosyal bir canlı olduğu belirterek, "'Aldatma söz konusu olunca, bu üç nedenden biri, ikisi hatta üçü bir arada olabilir" dedi.

Çelikkol, erkeklerin büyük bölümünün aldattığında, bunu ballandıra ballandıra çevresine anlattığını ve bundan haz duyduğunu ifade etti. Psikologların üzerinde durdukları, insan davranışını önemli ölçüde belirleyen üç konu olduğunu kaydeden Çelikkol, bunların benlik kavramı, özsaygı ve özgüven olduğunu söyledi.

Çelikkol, bazı kişilerde bu üç nitelikte önemli eksiklik söz konusu olduğunu belirterek, böyle kişilerin aşağılık kompleksi içinde boğulduklarını öne sürdü. Bu güvensizlik ve inançsızlığın, kişisel deneyimlerin, geçmiş yaşantının, davranışların ve sosyal etkileşimlerin toplamında geliştirilen kazanımlar olduğunu ifade eden Çelikkol, bu durumdaki kişilerin, farkında olsa da olmasa da kendini sürekli başkalarıyla kıyasladığını, dahası eşini, çocuklarını da başkasının eşleriyle, çocuklarıyla kıyasladığını, bu tür bilinçli veya bilinçdışı karşılaştırmaların zihninde şekillenip, benlik kavramının gelişme düzeyini belirlediğini söyledi.

Çelikkol, bu durumun, kişinin davranışlarında etken olduğuna dikkati çekerek, 'Aşırı olursa örnekleri verilen davranışlar ortaya çıkar'dedi. Birçok uzmanın, benlik kavramını, özsaygıyı ve özgüveni her alandaki toplam duygusal uyumun en iyi göstergesi olduğunu kabul ettiğine dikkati çeken Çelikkol, altta yatan değersizlik hislerinin genellikle birçok durumda ruh sağlığını etkilediğini, hatta bozabildiğini kaydetti.

Toplumsal değer yargılarının veya erkek yanlı peşin hükümlerin de bu davranışları beslediğini belirten Çelikkol, 'Aldatma, erkek tarafından yapılıyorsa, adı çapkınlık olur. Genel anlamda erkek çapkınlığının mağduru hatta bazen kurbanı olan kadın da büyümekte olan oğluna çapkın diye, bir anlamda yüceltici sıfatlarla hitap etmekte zorlanmaz, hatta haz duyar' diye konuştu.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
Etiketler

Top Post Ad

Below Post Ad

Önizle
Sosyal Sorumluluk Projesi