Son haberler

Blogger tarafından desteklenmektedir.

'Özgü Namal nasıl doğursun' polemiği!

4 Mayıs 2016 Çarşamba
İkinci kez annelik heyecanı yaşayan Özgü Namal’ın bebeğini hipnoz yöntemi ile dünyaya getirmeye karar vermesi jinekologlarla hipnozcular arasında polemiğe neden oldu.

Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı Prof. Dr. Cansun Demir, yaptığı açıklamada “Suda doğum, hipnozla doğum gibi yaklaşımlara dernek olarak hastaları yönlendirmek istemiyoruz. Bu yöntemleri klasik tıpla birleştirenler de var...” dedi.

HİPNOZLA DOĞURAN ANNELER
Jinekologların açıklaması, bir yandan sezaryenin önlenemeyen yükselişi sürerken, diğer yandan Özgü Namal gibi normal doğumu korkusuz ve ağrısız yapmanın yollarını arayan ve hipnozu tercih eden pek çok anne adayının kafasını karıştırdı.

Hamile kadınların hipnoz eğitim sürecinde aldığı pozitif mesaj ve telkinlerle doğumu daha rahat gerçekleştirdiğini ifade eden Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak, bazı jinekologların Türkiye ve dünyadaki gelişmeleri iyi takip etmediklerini öne sürdü.

Doğal yolla ve ağrısız doğumun dünyada tercih edildiğini, hipnozla doğumun ise son yıllarda trend haline geldiğini belirten Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak şunları söyledi:

HİPNOZ JİNEKOLOJİ ALANINDA YILLADIR BAŞARIYLA UYGULANIYOR
“Jinekologların derneğinin hipnoz konusundaki bilgi eksikliğine dayalı talihsiz açıklaması üzücü... Hipnoza karşı çıkan jinekologlara 2015 yılından beri hipnozun "Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp" kapsamında Sağlık Bakanlığı tarafından onaylandığını hatırlatmak gerekiyor. Gelişmiş ülkelerde hipnozla anestezi, hipnozla doğum, hipnozla kısırlık tedavisi, hipnozla vajinismus, hipnozla hamilelik depresyonu gibi jinekoloji alanında on yılladır başarıyla kullanıldığını ve konu hakkında bilimsel yayınlarda çok sayıda bilimsel araştırmaya konu olduğunu söylemek gerekiyor.

Özgü Namal, ilk çocuğunu başarıyla ve mutlulukla dünyaya getirmiş ülkemizdeki ufku açık, öncü sanatçılarımızdandır. İkinci çocuğunu da hipnozla huzurlu doğum deneyimine dayanarak doğurmak istiyor. Tüm ülkemizde gülümseyerek doğum yapmak isteyen anne adaylarına güzel bir örnek olmuştur. Kendisini tebrik ediyoruz.”

Bu arada, Özgü Namal’ın rahat doğum yapabilmek için şimdiden hipnoz terapilerine başladığı iddia ediliyor.

Nefes terapisti Serdar Oral ile birlikteliğinden Nefes adında bir oğlu olan Özgü Namal, ilk doğumuna hipnozla hazırlanmıştı. 1,5 aylık hamile olan Özgü Namal’ın rahat doğum yapabilmek için ikinci doğumu için de şimdiden hipnoz terapilerine başladığı iddia ediliyor.

HİPNOZLA HAMİLE KALDILAR 
Biz Türkiye’de hipnozla doğumu tartışırken ABD, Kanada ve İsrail’de yapılan bilimsel araştırmalar sırasında, bebek sahibi olamayan kadınlar hipnozla hamile kaldı.

Tüp bebekte başarı şansını ikiye katlayan yöntem, bebek hayali kuran tüm aileler için umut ışığı oldu. Kadınların, “hipnoFertility” (hipnoDoğurganlık) olarak adlandırılan tedaviye başvurmasıyla, hipnozun gebelik için kullanımı gittikçe daha popüler hale geldi.

Psikolog Başkak, bebek sahibi olmak için tüp bebek yöntemine başvuran çiftlerin hipnoz sayesinde tedavideki başarı şanslarının iki kat arttığını söyledi. İlginç uygulama, kısır erkekler için de geçerli.

Önizle
Sosyal Sorumluluk Projesi


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Bumerang - Yazarkafe