Ads Area

Bilimselliği kanıtlanmış şaşırtıcı psikolojik gerçekler

Günümüzde sürekli her yerde yeni bilgilerle karşılaşıyoruz. İnternet hayatımızı ve bilgiye ulaşma hızımızı oldukça kolaylaştırmış durumda. Oysa birazdan okuyacağınız bilgiler günlük hayatınızda karşınıza çıkmayacak, ilginç psikolojik gerçeklere dayanıyor. 

Okudukça şaşıracağınız psikiyatr ve psikologların araştırmalarına dayanan bilgiler:

1. Furnham& Chamoro-Premuzic'in araştımasına (2004) göre, belli kişilik özellikleri kişinin akademik başarısı konusunda ön gösterge oluyor. Dürüst, içine kapanık ve açık fikirli olmayan kişiler diğer insanlara göre akademik hayatlarında daha başarılı olma eğiliminde oluyorlar.

2. Zeka kısmen genetiktir.

3. Bazı bireylerin beyinlerinde diğer insanlara göre daha çok kimyasal üretilmektedir. Bu da, bu kişilerin diğerlerine göre neden daha duygusal olduğunun kanıtıdır.

4. Herhangi bir şeye odaklandığınızda, beyniniz diğer her şeyi, tam önünüzde dursa bile, görmezden gelecektir. Buna seçici dikkat denmektedir.

5. Her ne kadar insanların beyninin sadece %10'ununu kullanabildiği efsanesi herkes tarafından bilinse de, aslında beynimizin %35'i kadarını kullanabiliyoruz.

6. Eğer siz esnedikten hemen sonra etrafınızda başka biri esniyorsa, bu durum ya o kişinin sizi izlediği ya da sizden etkilendiği anlamına gelebilmektedir.

7. Aslında temizlik takıntısı obsesif kompülsiz bozukluk değildir. Bu noktada bozukluk, istenmeyen düşüncelerle ve tutarsız olaylarla obsesif bağlantıda olmaktır.

8. Erkekler genel olarak açık tenli, büyük parlak gözlü, parlak saçlı ve gül rengi dudaklara sahip kadınları çekici bulmaktadırlar. Bunun sebebi bu özelliklerin sağlıklı ve ideal kadınların özellikleri ve üreme için ideal partner olduğunu düşünmeleridir.

9. Mutsuz olduğunuzda yüzünüzde sahte bir gülümseme olsa dahi, bu gülümseme kendinizi iyi hissetmenize ve bu sayede mutlu olmanıza yardım ediyor.

10. Rüyanızda düşmek aslında beyninizin uyku durumuna çok hızlı geçmesinden kaynaklanır ve beyniniz ölüyormuşsunuz farzeder. Bu his özünde beyninizin kendine AED (Otomatik harici defibrilatör cihazı) vermesidir.

11. Aşırı stres beyin hücresini, yapısını ve işlevini değiştirmektedir.

12. Davranışın alışkanlık formunu alabilmesi için 66 gün gerekiyor.

13. İnsan zihninden günde ortalama 70.000 düşünce geçmektedir.

14. Birçok insanda geri görüş ön yargısı, yani bir olayı(deprem, sel, fırtına) önceden etkilere göre tahmin etme eğilimi bulunmaktadır.

15. Her ne kadar kırmızı hem kadında hem de erkekte cinsel çekiciliğin sembolü olarak görünse de, mavi renk erkekleri kadınlara göre daha çekici yapmaktadır.

16. Kısa süreli hafızanızdaki bilgiler beyninizde depolansada, kapasitesi oldukça sınırlıdır. Kısa süreli hafızadaki bilgiler aşağı yukarı 20 saniye hafızada kalırlar ve 5 ile 9 arası kelime dağarcığı bulunur.

17. Freud'un psikoseksüel aşamalarından biri olan fallik döneminde çocuklar kendi cinsel organlarına, ailelerinkine ve arkadaşlarınınkine ilgi duyarlar. Bu döneme eşlik eden bir tanım da 'pe*is kıskançlığı'dır ki, bu kız çocuklarının pe*islerinin olmadığını fark etme dönemi olarak tanımlanmaktadır.

18. Mor rengin ya da spesifik olarak lavanta çiçeği renginin yatıştırıcı etkisi olduğu bilinmektedir. Yatak örtülerinizde özellikle bu rengi kullanabilirsiniz.


19. Sakız çiğnemek, hafızanıza yardım ederek sınavlarda daha başarılı olmanızı sağlamaktadır.

20. İnternet keşfedildiğinden beri, daha az insan kendini dindar olarak tanımlamaktadır.

21. Beyninizle mideniz arasında daimi bir bağlantı vardır ve bu bağlantı sıkıntı, endişe gibi duyguların midenizi etkilemesinin sebebidir.

22. Eğer tükürük yediklerinizi çözmezse, yediğiniz yiyeceğin tadını alamazsınız.

23. 60 yaşınıza geldiğinizde tat alma duyunuzu %50 oranında kaybedersiniz.

24. Küçük bir ses bile göz bebeğinizin büyümesine neden olur.

25. İnsanlar açlığa uykusuzluktan daha fazla dayanabilmektedirler.

26. Konu plasebo etkisi olunca, yapılan araştırmalar kapsülün tabletten ve iğnenin de kapsülden daha etkili olduğunu ortaya çıkarıyor.

27. Plasebo etkisi, kişi aldığı maddenin plasebo olduğunu bilmesine rağmen etkisini gösterebilmektedir.

28. Reflekslerimiz beynimiz tarafından değil, omuriliğimiz tarafından kontrol edilmektedir. Vücuttan beyne gelen sinirler omurilikte çapraz yapıp geldiğinden vücudumuzun sağ tarafını beynin sol lobu, sol tarafını da sağ lobu yönetir.

29. Aile üyelerinin kokuları birbirine benzer. Bu sebepten dolayı normalde insanlar aile üyelerini çekici bulmamaktadır. Bu doğanın genetik mutasyonu engelleme yöntemidir.

30. Kırmızı cinsel çekiciliği artırmasının yanı sıra, aynı zamanda insanların korkmasına neden olan agresif bir renktir.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
Etiketler

Top Post Ad

Below Post Ad

Önizle
Sosyal Sorumluluk Projesi