Son haberler

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Saç Sorunları için Aradığınız Dermatolog!

22 Eylül 2017 Cuma
Birçok sağlık sorunu arasında yer alan deri hastalıkları önemsiz gibi görünse de oldukça dikkat edilmesi ve ciddiye alınması gereken hastalıklar arasında yer alır. Cilt hastalıklarında tedavilerini gerçekleştiren bilim dalı dermatolojidir. Bu konudaki uzmanlar ise dermatolog olarak adlandırılır.

Deri hastalıkları dikkat edilmesi gereken önemli rahatsızlıklardandır. Derimiz vücudumuzu kapladığı, organlarımızın korunmasını sağladığı için oldukça önemli bir vücut bölümüdür. Bu yüzden yaşadığımız deri rahatsızlıklarında bir dermatolog gözetiminde tedavi olmak oldukça önemlidir. Deri rahatsızlıkları birçok farklı bölgede ve birçok farklı şekilde olabilir. Başlıca deri rahatsızlıkları vitiligo, Behçet hastalığı, fazla terleme, ürtiker, alerjik deri rahatsızlıkları vb. gibi birçok çeşidi vardır.

Deri rahatsızlıklarında belki de en önemli sorunlar baş bölgesinde gerçekleşenlerdir. Hem estetik açıdan sorunlara yol açtığı için hem de birçok günlük yaşantıda önemli olan organımızı etkilediği için önemlidir. Saç sorunları genellikle deri rahatsızlıkları yüzünden gerçekleşmektedir. Başlıca saç sorunlarına bakacak olursak saç dökülmeleri, kepek problemleri, yağlanma, mantar, saç kıran gibi birçok saç sorunu dermatolojik rahatsızlıklar yüzünden gerçekleşmektedir. Özellikle son yıllarda ülkemizde artış gösteren saç dökülmesi problemi en büyük saç sorunları arasında yer almaktadır.

Yapılan araştırmalar sonucunda erkeklerde % 95 oranında kadınlarda ise % 50 oranda saç dökülme rahatsızlığı gözlenmektedir. Fiziki yönden sıkıntılar yaratan bu saç sorunları olağan bir şey gibi görülmemeli ve bir deri rahatsızlığı olarak dermatolog gözetiminde tedavi edilmelidir. Kısaca saç sorunlarını tanımlayacak olursak;

- Saç Dökülmesi, özellikle erkeklerde oldukça fazla görülen sorundur. Bu rahatsızlığın nedeni demir eksikliği, guatr, stres, beslenme bozukluğu vb. birçok sebepten dolayı olabilir.

- Kepek, yine erkek bireylerde daha fazla görülen kepek günlük hayatta insanları sıkıntılara sokabilmektedir. Mantar ya da deri yenilenmesi yüzünden oluşan bu saç sorunları kısa tedavi yöntemleri ile sonlanabilir.

- Saçkıran, nedeni tam olarak bilinmeyen saç dökülmesi şeklindeki saç sorunları arasında yer alır. Nedeni tam olarak bilinmeyen rahatsızlığın kesin bir tedavisi de yoktur. Alternatif yöntemler ile çözümlenebilir.

- Mantar, vücutta artışı gerçekleştiğinde bireye rahatsızlık veren bir deri hastalığıdır. Tedavi için medikal şampuanlar kullanılabilir.

Fiziksel ve sağlık açısından ciddiye alınması gereken saç sorunları fark edildiği zaman dermatolog gözetiminde tedavi edilmelidir.

Önizle
Sosyal Sorumluluk Projesi


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder