Ads Area

Evlenecek çiftlerin yüzde 65’i kirada oturmayı planlıyor

Düğün hazırlığı yapanların başvuru kaynağı Düğün.com, evlenecek çiftlerin tüketim alışkanlıklarıyla ilgili bir anket yayınladı. 

1500 kişinin katıldığı anket sonucunda, çiftlerin sadece ev kurmak için ortalama 50 bin TL harcadığı ve yüzde 35’inin hazırlıklar için kredi aldığı görüldü. Ayrıca gelin ve damat adaylarının yüzde 65’inin satın almak yerine kirada oturmayı planladığı da gözlendi.

Çiftlere ve firmalara en iyi şekilde hizmet vererek, onları en uygun şekilde buluşturan Düğün.com, 1500 kullanıcısının katıldığı bir anket yayınladı. Katılımcıların yüzde 65’inin gelinlerden, yüzde 30’unun damatlardan, yüzde 5’inin ise çiftlerin yakınlarından meydana geldiği ankette çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Yüzde 55’inin 25-30 yaş aralığında olduğu katılımcılardan gelen yanıtlar, düğün hazırlıklarının ekonomik ve sosyal boyutu ile teknolojik gelişmelerin etkilerini de içerdi.

Düğün hazırlıkları için ortalama 35 bin TL kredi çekiliyor

Düğün hazırlıklarının maddi boyutu anket katılımcılarının ilgiyle cevapladığı sorular arasındaydı. Düğün hazırlıklarına en az 6 ay önce başlayan çiftlerin sadece ev kurmak için ortalama 50 bin TL harcadığı ve yüzde 35’inin de harcamalar için kredi çektiği gözlendi. Çekilen kredi miktarının ise ortalama 35 bin TL olduğu ortaya çıktı.

Ayrıca anket sonucuna göre çiftlerin yarısının ödemeleri kredi kartlarıyla gerçekleştirdiği de belirlendi. Bununla birlikte yüzde 65’inin ise kirada oturmayı tercih ettiği görüldü.

Akıllı TV ve Netflix aboneliği revaçta

Teknolojik gelişmelerin yeni ev kuracak çiftlere etkisi de ankette sıklıkla hissediliyor. Evlenmeye hazırlanan gelin ve damat adaylarının yarısı Akıllı TV aboneliği alırken, yüzde 30’u da tercihini Netflix’ten yana kullanıyor.

Teknolojik gelişmeler evin eksikliğini tamamlarken de imdada yetişiyor. Çiftler online alışverişle en çok sofra takımı, dekorasyon ürünleri, ev tekstili, küçük ev aletleri, pişirme gereçleri ve aydınlatma ürünleri satın alıyor. Online alışveriş yapan çiftlerin yüzde 70’i ise akıllı telefon kullanıyor.

Ancak ankete göre, çiftler mobilya ve beyaz eşya gibi uzun yıllar kullanacakları ürünleri mağazada görüp almayı daha çok tercih ediyor. Adayların yüzde 72’si bu tip ürünleri yerinde inceleyip satın alırken, yüzde 16’sı da yine mağazalarda inceleyip internet üzerinden sipariş veriyor. Yüzde 12’lik kesim ise doğrudan online alışveriş yapıyor.

Online alışverişte çiftlerin en çok tercih ettiği siteler de birbirine yakın.

Etiketler

Top Post Ad

Below Post Ad

Önizle
Sosyal Sorumluluk Projesi