Ads Area

Kadınların çok büyük sıkıntısı

Kadınların en çok şikayet ettiği periyodik rahatsızlıkların 1. sırasında regl ağrıları geliyor.

Ağrı kesiciler, sıcak su torbaları zaman zaman kurtarıcı görevini yapsa da artık başrolde şifalı ot civanperçemi yer almakta.

Pek çok kadın, beden, cilt ve saç sorunlarına çözüm için doğadan yararlanıyor. Bu sorunlar arasında, adet düzensizlikleri ve ağrılar önemli bir yer taşıyor. Şifalı bitkilerin içinde ünlü bir ot var: Civanperçemi. Kadınlar regl döneminde bu bitkinin çayını içtiklerinde rahatlıyorlar. Ayrıca yumurtalık iltihaplanmasında da kadınların tercih ettiği şifalı bir bitkidir…

Bitkisel şifa formülleri her zaman için dikkat çekiyor. Nedeni atalarımızdan bugüne dek gelen ve eskimeyen bir şifa yöntemi olması. Şifalı otlara olan talep büyükannelerimizden bu yana hiç azalmadı ki!Hatta eskiden bu otlardan "sofraya aş, hastaya ilaç" olarak söz edilirdi. Doğadaki bu denge her zaman vardı. Bir hastalık baş gösterdiğinde, onun şifasının yine doğada olduğuna dair sözler hemen her dilde çok eski eserlerde yer aldı. Doğanın insana hediye ettiği şifa gerçeğinden hareketle, size bundan sonra doğal şifa hakkındaki bilgilerimi paylaşacağım. 15 yıldır bitkilerle uğraşan bir herbalist olarak (www.herbalisttarkan.com) değineceğim konular sadece bitkiler ve otlar olmayacak tabii. Bunların dışında insan sağlığı ve kişisel bakım için çok güzel sonuçlar yaratan besinler ve uygulamalardan da söz edeceğim.

Civanperçemi ile oturma banyosu

Şifalı otlardan öyle basitçe söz etmek doğru değil. Çünkü bu otları toplamanın, saklamanın, kurutmanın incelikleri var. Örneğin kadınlar için önem taşıyan "civanperçemi" çayırlarda, dar tarla yollarında yetişiyor. Adet kanamaları düzensiz kadınlar, bu bitkinin çayını içtiklerinde rahatlıyorlar. Ayrıca yumurtalık iltihaplanmasında kadınların tercih ettiği bir ot. Tabii birçok etkisi var, onlardan da söz etmek istiyorum.

Hemoroid yani basur hastalığında da oturma banyosu çok faydalı. Ayrıca yüzde kırmızılık görüntüsü veren kılcal damar çatlamalarına karşı da çok etkili bir bitki. Bunun için uygulaması: Her gün civanperçemi çayına bir tutam pamuk batırılarak yüzün silinmesi yoluyla gerçekleşiyor.

Pek çok kişi bu otun nasıl kullanılacağını bilmez.

Oturma banyosu da etkili yararlanma yollarından biridir. Bir kaba demlenmiş olarak bu ot konulup, oturma banyosu yapılırsa (banyoda hazırlanıyor) ağrılar azalır. Oturma banyosu da şöyle yapılıyor: 1 litre kaynar suya, 30 gr civanperçemi atıp 3 dakika kısık ateşte kaynatın. Sonra 15 dakika demlensin. Banyoda suyla çoğaltılarak ılık hale getirin ve bu suda15 dakika oturun, etkisini göreceksiniz.

Rahim akıntılarına çözüm olarak da bu oturma banyolarını deneyin. Menopoz döneminde ise çayını içmek iyi geliyor. Bitki, kemik iliği hastalıklarında da yardımcı bir rol üstleniyor. Ayrıca, kadınları bezdiren vajinal kaşıntılara bitkinin kaynama suyu deva. Haftada iki kez yaptığınız oturma banyolarında, eğer düzenli uygulamayı aksatmazsanız, bunlarla gelen rahatsızlıkları yok ediyor. Yalnız gebelik süresince kullanılmaması benim gibi bütün herbalistlerin tavsiyesidir.

Sirke bir ecza deposu gibi

Çok basit ifadeyle ekşimiş üzüm ve elma suyu diyebiliriz sirkeye. İçinde C vitamini, bazı madeni tuzlar bulunur. Cilt güzelliğine düşkün müsünüz? Sirke size müthiş bir yardımcı bu konuda. En başta yazın güneşten dolayı yüzünüzde oluşan lekeler için güzel bir "doğal kozmetik". Bir su bardağı suya bir çorba kaşığı sirke koyun, biraz ocakta ılıtın. Bu elde ettiğiniz sıvıyı bir şişeye koyun. Akşamları yatarken bu su ile cildinizi temizleyin.

Sirke ve zeytinyağı gibi bitkisel ürünlerin cilde ne gibi etkisi olduğu yolunda sorular da Aroma Şifalı Bitkiler'e sık gelyior. Elma sirkesi cildin ph seviyesini normal düzeye çeker. Cildin pul pul olmasını engeller. Ayrıca sirke antiseptik olduğu için enfeksiyona neden olan bakterilerin çoğalmamasını sağlar.

Doğal ve sağlıklı saçlara kavuşmak isteyenler için iyi bir seçim sirke... Başınızı yıkadıktan sonra durulama suyuna bir veya iki çorba kaşığı sirke atın ve son kez yıkayın. Bu uygulama ile hem kepek kalmaz, hem de saç telleri canlanır ve parlaklaşır.

Sirkede binbir deva var. Ayrıca şifa amacıyla tüketebilirsiniz. Bu aralar herkes gripten korkuyor. Bu tip hastalıklara karşı sirkeli su mikrop önlemeye güzel doğal bir önlemdir. Sirke asidinin mikrop öldürücü özelliği bulunuyor. Bir su bardağı suya, bir çorba kaşığı elma sirkesi koyarak suyu karıştırın. Sıvıyı bir kaşık balla tatlandırın. Sabah kalkınca bu sudan için.
Elma sirkesindeki kalsiyum miktarı hayli fazladır. Kemikleri mineral bakımından zenginleştiren sirke osteoporozu önlemede etkili olur. Mahmure okuyucuları doğal şifa ile ilgili soru iletirlerse yanıtlayacağım. Aroma Şifalı Bitkiler'i arayarak ya da e-postayla da sorularınızı yollayabilirsiniz.

Doğadan pratik notlar: Bazı insanlar kaşıntıdan muzdadiptir. Kaşıntı olan bölgeye oğulotu'ndan bir yöntem önereceğim: Bir miktar suya, bir tutam oğulotu atın ve kaynatın. Fazla erimeden sudan çıkarın. Lapa haline getirin ve iyice ılık hale gelince kaşıntılı bölgeye sürün. ✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
Etiketler

Top Post Ad

Below Post Ad

Önizle
Sosyal Sorumluluk Projesi