Ads Area

Seksi olayım derken...

Seksi olayım derken...Ayak problemleri kadınlarda erkeklere göre 4 kat daha fazla görülüyor, bunun en önemli nedeni ise topuklu ayakkabılar.

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli spor hekimi Şefika Kızıltoprak, ayak problemlerinin kadınlarda erkeklere göre 4 kat daha fazla görüldüğünü belirterek, bunun en önemli nedeninin topuklu ayakkabılar olduğunu söyledi.

Kızıltoprak, yüksek topuklu ayakkabı kullanımının, ayak başparmağı, ayak bileği ve dizde kireçlenmeler başta olmak üzere bel ve sırt kaslarında ağrıya neden olduğunu belirtti.

Daha uzun boylu, stil sahibi ya da daha profesyonel görünmek için bazı kadınların topuklu ayakkabı giymeyi tercih ettiğini belirten Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli spor hekimi Şefika Kızıltoprak, bu durumun kadınlarda ciddi sağlık sorunlarına hatta ameliyatlara neden olduğunu söyledi. 5 santimetreden fazla topuğun yüksek topuklu ayakkabı olarak kabul edildiğini belirten Kızıltoprak, "Topuklu ayakkabı kullanımı vücudun dengesini ve yürüme mekanizmasını bozuyor. Sadece insanların çok azı ayak problemleri ile birlikte doğarlar.

Yaşanan sağlık sorunları ayağınıza nasıl baktığınız ve ihmalkarlıklarınızla ilgilidir. Kadınlar bu problemlere özellikle daha eğilimlidirler. Her türlü ayak problemi erkeklere oranla 4 kat daha fazla görülür. Bunların çoğu yüksek topuklu ve ortapedik olmayan ayakkabı seçimi ile ilgilidir. Ayrıca kadınlarda yapılan ayak ve ayak bileği ameliyatlarının büyük bir çoğunluğu topuklu ayakkabı kullanımına bağlıdır" dedi.

Topuklu ayakkabı kullanımının ayak başparmağında ağırlığın ve basıncın artmasına neden olduğunu belirten spor hekimi Şefika Kızıltoprak, bu durumun başparmağın yanında eklem ve yumuşak doku çıkıntılarının oluşmasına ve kireçlenmeye neden olduğunu belirtti. Yürürken vücut kaslarının rahat bir şekilde esnemesi gerektiğini dile getiren Kızıltoprak, "Topuklu ayakkabı ile kasların esneyebilme kapasiteleri azalıyor. Yüksek topuklular, uyluk kaslarının çalışmasını zorlaştırır, etki uyluktan diz eklemine kadar iletilerek diz eklemi ve bağları üzerine ekstra yük bindirir. Çıplak ayak yürüme ile kıyaslandığında, yüksek topuklar, diz eklemi içinde yüzde 25’in üzerinde daha fazla basınç artışı oluşturur. Uzun dönemde bu basınç artışı, dizde kireçlenmeye neden olur" diye konuştu.

Yüksek topuklu ayakkabı ile yürürken vücudun ağırlığının öne doğru arttığına da dikkat çeken Kızıltoprak, "Ortapedik olmayan bu ayakkabı kullanımı sadece ayak ve bacağa değil bel ve sırtta da sorunlara neden oluyor. Bel ve sırt kaslarında ağrı ve spazmlarla başlayan rahatsızlıklar görülebilir" dedi.
✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!

Top Post Ad

Below Post Ad

Önizle
Sosyal Sorumluluk Projesi