Ads Area

2015’te TV izleyicileri “kavuşamayan aşıklar temalı” dizileri kaçırmak istemedi

“Televizyonun Sosyal Medyası” N’oluyo platformunda kullanıcıların hiçbir programı kaçırmamasını sağlayan hatırlatma özelliği aynı zamanda en trend yapımları da gözler önüne seriyor. N’oluyo tarafından hazırlanan, Ağustos – Aralık 2015 tarihlerini kapsayan hatırlatma trend raporuna göre listenin ilk 10 sırasında yerli diziler başı çekti. 

İzleyiciler, “kavuşamayan aşıklar temalı” yapımları liste başı yaptı. Yerli diziler kategorisinde birinci Kiralık Aşk olurken, yabancı diziler kategorisinde ise Arrow listenin en üst sırasında yer aldı. İzleyicilerin en çok hatırlatma koydukları yarışma programı Survivor All Star, spor programı ise Beyaz Futbol oldu.

Televizyon izleyicilerine kendilerini yepyeni bir platformda ifade etme fırsatı tanıyan, eğlendirici ve bilgi verici içeriği ile Türkiye’de bir ilk olan N’oluyo tarafından kullanıcılara sunulan hatırlatma servisiyle hiçbir program kaçmıyor. Kullanıcılar izlemek istedikleri programları kaçırmamak için N’oluyo üzerinde ister bir bölüm, ister tüm yayınlar için hatırlatma kurabiliyor.

N’oluyo platformunda kullanıcıların, tercihleriyle şekillenen “2015’te en çok hatırlatma koyulan televizyon yapımları” araştırmasında N’oluyo kullanıcılarının yerli dizilerde “kavuşmayan aşıklar” temalı, yabancı dizilerde ise “hayatta kalma” temalı yapımları tercih ettikleri tespit edildi.

Televizyonun nabzını tutan N’oluyo platformu içerisinde yer alan ve kullanıcıların beğeniyle takip ettikleri televizyon yapımlarını zamanında izleyebilmesini sağlayan “hatırlatma” özelliğiyle ilgili veriler, izleyicilerin televizyon izleme alışkanlıklarını ortaya koydu.

İlk 100’ün yüzde 90’ı dizilerden oluştu

Ağustos – Aralık 2015 tarihlerini kapsayan “En fazla hatırlatma koyulan ilk 100” listesinde kullanıcılar, %90’lık oranla dizileri tercih ederken bu kategoriyi %4 ile belgesel, %3 ile yarışma programları, %2 ile eğlence programları ve %1 ile çizgi film takip etti. Bu program ve dizilerin içerisinde ise %4’lük bir oran ile çocuklara yönelik yapımlar yer aldı. Benzer şekilde izleyiciler, %47’lik yüksek bir oranla tercihlerini yerli dizilerden yana kullandılar.

En fazla hatırlatma koyulan 5 yerli dizi

Kullanıcıların en fazla hatırlatma koydukları ilk 5 yerli dizi listesinin tamamında aşk konusu ve konu ile etkileşim halindeki karakterlerin zorlukların üstesinden gelmesi gereken hikayeleri yer aldı. Ağırlıklı olarak 12-24 yaş arası genç izleyicinin ilgisini çeken konuların işlendiği ilk 5 dizide, ana karakterlere karşı duyulan hayranlığın, dizilerin izlenme oranlarını doğrudan etkilediği görüldü.

İlk 5 listenin başında %29’luk oranı ile Kiralık Aşk dizisi yer alırken bu yapımı; %23 ile Güneşin Kızları, %17 ile Çilek Kokusu, %17 ile Aşk Yeniden ve %13’lük oranıyla Kiraz Mevsimi dizileri takip etti.

Yabancı dizilerde fantastik yapımlar ve hayatta kalma teması öne çıktı

Hatırlatma koyulan yapımlar arasında yabancı dizi izleyicilerinin ağırlıklı eğilimleri, fantastik yapımlar ve insanların hayatta kalma çabası olurken yine benzer şekilde dizilerde hakim olan gizem ve gerilim unsuru kullanıcıların tercih sebebi oldu. Gördükleri ilgi oranına göre yabancı diziler sıralaması şu şekilde sıralandı:

%22 Arrow, %21 Teen Wolf, %20 Walking Dead, %19 Game of Thrones, %18 Pretty Little Liars.

Yerli dizi dram kategorisinin birincisi Güneşin Kızları

Yaz aylarından bu yana televizyon izleyicileri tarafından ilgiyle takip edilen Güneşin Kızları, en çok hatırlatma koyulan yerli dram oldu. Gençlerin hikayelerine ağırlıklı olarak yer veren dizilerin baskınlığının hissedildiği listenin ikinci sırasında Medcezir, üçüncü sırasında Kırgın Çiçekler, dördüncü sırasında Tatlı Küçük Yalancılar ve beşinci sırasında Poyraz Karayel dizisi yer aldı.

İlk 5 yerli romantik komedi listesinde ise sırasıyla şu diziler yer aldı: Kiralık Aşk, Çilek Kokusu, Aşk Yeniden, İlişki Durumu Karışık ve Acil Aşk Aranıyor.

En fazla hatırlatma koyulan yarışma programları

Ekranların klasikleşmiş yapımlarından Survivor yarışmasının All Star versiyonu, 2015 yılı içerisinde en çok hatırlatma koyulan televizyon yarışması oldu. Yarışma programları kategorisine damga vuran televizyon kanalı TV8 olurken bu kanalın ilk 5 sırada yer alan yapımları şu şekilde sıralandı: İşte Benim Stilim All Star, O Ses Türkiye, Ütopya ve Saba ile Oyuna Geldik yapımları oldu.

Belgesellerde National Geographic ve Discovery Channel başı çekti

“En fazla hatırlatma koyulan ilk 5 belgesel” listesine girmeyi başaran tüm programlar Discovery Channel ve National Geographic medya kuruluşlarının yapımları oldu. Belgesel izleyicilerinin tercihleri arasında öne çıkanlar ise uzay, evren, gezegenler, fizik gibi konular ve günlük hayattaki fark etmediğimiz bilimi bize ilgi çekici bir şekilde göstermeye çalışan programlar oldu.

Birinci sırada başarılı oyuncu Ozan Güven’in sunduğu Ahmak Bilimi programı yer alırken bu yapımı şu belgeseller takip etti: Gezegen Rehberi, Cosmos: Bir Uzay Serüveni, Zihin Oyunları ve Stephen Hawking ile Geleceğin Bilimi.

Filmlerde Consantine ve Bi Küçük Eylül Meselesi birinci oldu

2015 yılı içerisinde en fazla hatırlatma koyulan ilk 5 yerli film listene aşk filmleri damga vurdu. Bi Küçük Eylül Meselesi filmini Aşk Sana Benzer, Unutursam Fısılda, Romantik Komedi 2: Bekarlığa Veda ve Yusuf Yusuf filmleri takip ettiler.

Yabancı film tercihlerinde ise fantastik yapımlar başı çekti. Güncel bir film olmamasına rağmen Keanu Reeves’in klasikleşmiş filmlerinden Constantine filmi birinci olurken ikinciliği Winx Movie 2, üçüncülüğü Açlık Oyunları: Alaycı Kuş, dördüncülüğü Açık Oyunları ve beşinciliği Bebek Firarda isimli film elde etti.

Spor programları listenin ilk iki sırasında Beyaz Futbol ve %100 Futbol yer aldı

En çok hatırlatma koyulan spor programları listesine tartışma dozunun yüksek olduğu programlar ve geniş maç analizleri ağırlık koydu.

Birinci sırada %28’lik oranıyla Beyaz Futbol programı yer alırken Rıdvan Dilmen ve Güntekin Onay’ın yer aldığı %100 Futbol programı ikinci, UEFA Şampiyonlar Ligi Özel programı üçüncü, Süper Lig karşılaşmaları özetleri dördüncü ve Şampiyonlar Ligi-Magazin programı ise beşinci oldu.

En çok haftanın ilk günü ve prime-time saatlerinde hatırlatma koyuldu

N’oluyo platformu kullanıcılarının hatırlatma koyma istatistiklerine göre en yoğun gün %18’lik oranla haftanın ilk günü Pazartesi oldu. Oranların çok yakın olduğu sıralamada en çok hatırlatma koyulan diğer günler %17’lik oranlarıyla Çarşamba ve Perşembe, %15’le Pazar, %13’le Salı, %11’le Cuma ve %9’la Cumartesi oldu. İzleyicilerin evde daha az oldukları Cuma ve Cumartesi günlerinde hatırlatma oranlarının düştüğü görüldü.

Saat bazında ise en çok hatırlatma koyulan periyot, prime-time olarak değerlendirilen 20.00-23.00 saatleri arasındaki dönem oldu. 20.00 ile 21.00 saatleri arasında %50’lik oranla hatırlatma koyulurken bu saat dilimini %13’le 22.00-23.00 aralığı takip etti. İzleyicilerin en çok hatırlama koydukları üçüncü saat dilimi ise 23.00-24.00 saatleri arası oldu.

Televizyonun nabzı N’oluyo platformunda atıyor

Bir Ekran İşleri projesi olarak 2015 Ocak ayından bu yana yayında olan N’oluyo’nun “Haberler” bölümü ve periyodik olarak düzenlediği anketler, televizyon izleyicilerinin izleme alışkanlıklarını ve beğeni trendlerini ortaya koyuyor. Kullanıcıların sosyal medya hesaplarıyla da uyumlu çalışan N’oluyo platformunun 2016 yılı içerisinde 1 milyondan fazla üye kullanıcıya ulaşması bekleniyor.

Top Post Ad

Below Post Ad

Önizle
Sosyal Sorumluluk Projesi
| Dershane Ankara | Kızılay Dershane |
Bumerang - Yazarkafe