Ads Area

Servet harcamadan lüks bir tatil yapmak için nereye gitmeli?

Yaz kapıda ve büyük bir ihtimalle siz de tatil planları yapmaya ve otel aramaya başladınız bile… O kadar çok konaklama seçeneği, o kadar çok farklı fiyatlara sunuluyor ki, insanın aklının karışması işten değil. Peki, servet ödemeden de lüks bir otelde kalabileceğinizi biliyor musunuz?

 Online seyahat sitesi Hotels.com, nerede uygun fiyatlara lüks bir otel rezervasyonu yapabileceğinizi araştırdı. İşte Hotels.com™’un verileri!

En uygun lüks oteller İzmir ve Ankara’da

Hotels.com’un Hotel Price Index™ (HPI™) otel fiyat endeksi araştırması, Türk gezginlerin 2015 yılında lüks otellerde konaklamak için ne kadar ödeme yaptıklarını mercek altına alıyor. Araştırma verilerine göre, en uygun fiyatlı lüks oteller İzmir ve Ankara’da bulunuyor. Bu şehirlerde beş yıldızlı bir otelde bir gecelik konaklama için geçen yıl ortalama 225 TL ödendi. Fiyatlarda, 2014 yılı ile kıyaslandığında, bu iki şehir için yüzde 9 ve yüzde 8 oranında düşüş oldu. En uygun fiyatlı dört ve beş yıldızlı otellerin bulunduğu şehirler sıralamasında İstanbul üçüncü sırada yer alıyor. Fiyatlarda düşüş trendi burada da gözlendi. İstanbul’daki lüks otellerde bir gecelik konaklama için 2014’te ortalama 314 TL’yi gözden çıkarmak gerekirken, bu bedel 2015 yılında sadece 299 TL idi.

Yunanistan ve Tayland ilk sırada

Yurtdışındaki popüler tatil merkezlerinde bulunan lüks otellere gelince… Ortalama 300 TL’den daha uygun fiyatlara lüks otel bulmak çok kolay olmasa da bazı ülkelerde bu fiyata veya bu fiyatın altında oda sunan dört yıldızlı oteller mevcut. Hotels.com’un araştırması, 2015 yılında Türk gezginlerin, Yunanistan, Tayland, Rusya ve Çek Cumhuriyeti’nde dört yıldızlı otellerde gecelik 300 TL veya daha az ödediklerini gösteriyor.

En çok Kemer’de düştü

HPI otel fiyat endeksi, hem yurtdışında hem yurtiçinde hangi tatil merkezlerinde lüks otel fiyatlarının en çok düştüğünü de ortaya koyuyor. Araştırmaya göre, Türkiye’de Kemer birinci sırada yer alıyor. 2014 yılına göre Kemer’deki lüks otel fiyatları yüzde 22 geriledi ve tatilciler ortalama 391 TL’ye bu beldede beş yıldızlı bir otelde geceleyebildi. Ayrıca, Antalya yüzde 13’lük, Alanya da yüzde 12’lik bir düşüşle dikkat çeken tatil yerleri arasında. Türk gezginler Antalya ve Alanya’da beş yıldızlı bir otelde konaklamak için geçen yıl ortalama 314 TL ve 358 TL ödedi.

Yurtdışında Moskova birinciliği elde etti

Yurtdışında lüks otel fiyatlarında geçen yıl en önemli düşüşü kaydeden şehir ise Moskova oldu. Rusya’nın başkentini ziyaret eden Türk gezginlerin beş yıldızlı bir otelde konaklamak için ödedikleri rezervasyon bedeli, 2014 yılına kıyasla yüzde 6 oranında azaldı (2014 yılında 333 TL iken 2015 yılında 271 TL oldu). Dört yıldızlı bir otelde gecelemek için ödenen tutar ise yüzde 22 oranında azaldı (2014 yılında 531 TL iken 2015 yılında 498 TL oldu).

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
Etiketler

Top Post Ad

Below Post Ad

Önizle
Sosyal Sorumluluk Projesi
| Haber Yayınlatın | Tanıtım |
Bumerang - Yazarkafe