Ads Area

Çayın kahvenin yanı boş kalsın...

Gün içinde farkına varmadan neredeyse bir öğün kadar kalori alınan çay ve kahve yanını boş bırakma zamanı geldi de geçiyor…

Uzman Diyetisyen Işın Sayın "Çoğumuz, çay ve kahve gibi yaygın tüketilen içecekleri şekersiz içme mücadelesi vermeye çalışırken maalesef çok da dikkat çekmeyen başka bir kötü alışkanlığın pençesindeyiz: 'Çayın / kahvenin yanındakiler' bizi adeta esir almış durumda. Son derece masum bir şekilde sorduğumuz "Çayın / kahvenin yanında ne var?" sorusu beraberinde hiç de masum olmayan yüzlerce kalori getiriyor...

Çayın, kahvenin yanı kalori bombası…

Uzm. Dyt. Işın Sayın "Çayın ya da kahvenin yanında dediklerimiz, en az çaydaki şeker kadar tehlikeli. İçinde hem şeker, hem beyaz un, hem de margarin bulunabilen çikolata / hamur işleri, oldukça yüksek enerjiye sahiptir." derken, pek çok kişinin, bunu aşmakta güçlük çektiğini ve uzun davede bu hatalı davranışın önce alışkanlığa, sonra da bağımlılığa dönüştüğünü söyledi. Uzm. Dyt. Sayın "Bağımlılık, beyinde; 'çay ya da kahveyi görünce; çikolata / hamurişi bul ve hiç acıma, derhal bitirene kadar gidip gelip ye' yönündeki komut, çok hızlı biçimde işler. Bu durumda kişi farkına bile varmadan çay ya da kahve ile birlikte yiyecek bir şeyler atıştırmaya başlar."

Çay / Kahve yanında tüketilenler halsizlik, depresyon ve unutkanlık sebebi…

Uzman Diyetisyen Işın Sayın "Bu bağımlılık, karbonhidrat metabolizmasının bozulmasına yol açar. Uzun vadede bedeli ise ruhsal, fiziksel ve zihinsel sağlığın kaybı olabilmektedir. Öyle ki; bu grup besini sık tüketenlerde, halsizlik, yorgunluk, ağır uyku hissi, tahammülsüzlük, duygusal hassasiyet, öfke nöbetleri, depresyon, sosyal ilişkileri yönetemede başarısızlık, unutkanlık / hafızada güçlük, kolay kilo alma, zor kilo verme, çikolata / hamurişini yedikçe yemeyi durduramama, bel çevresinde simitsi yağlanma, zayıflama diyetini sürdüremeyip bağımlılığa geri dönme, insulin direnci, reaktif hipoglisemi, diyabet, karaciğerde yağlanma, kalp hastalıkları, obezite, yüksek tansiyon ve damar hastalıkları gibi birçok sağlık sorunu ortaya çıkar" dedi.

Çay ve kahveyi tek başına için, yaşam kaliteniz artsın…

"Her gün içtiğiniz çay kahveyi, tek başına ve şekersiz içilen içecekler olarak görmeye çalışın." diyen Uzm. Dyt. Işın Sayın hayır diyenin kazanacağını söyledi. "Hayır diyebilmek başta zor olsa da; kararlı davrandığınızda, 3 haftanın sonunda bir parça yenmiş olacaksınız. 6. ayın sonunda 'Oh,nasıl da hafifledim' diyeceksiniz. 1 yılın sonunda beyninizde büyük oranda aştığınız bağımlılığınızdan dolayı kendinizi büyük bir özgüvenle tebrik edeceksiniz. 2.yılın sonunda ise; 'çay ve kahve yanı' denilenlere duyarsızlığınızla hayret edilip/ imrenilen kişi olacaksınız. Deneyin, yaşam kaliteinizi artsın."

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
Etiketler

Top Post Ad

Below Post Ad

Önizle
Sosyal Sorumluluk Projesi