Ads Area

Ücretli poşet uygulaması 1 yaşında

Ücretli poşet, alışverişi nasıl etkiledi?

Alışveriş poşetlerinin ücretli hale getirilmesinin birinci yıldönümünde, uygulamanın ülke çapında tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarını nasıl etkilediğini mercek altına alan 4Service Türkiye’nin anketinden ilginç sonuçlar çıktı. Ankete katılanların yüzde 98’i yanında yedek çanta/poşet taşımak, daha temkinli alışveriş yapmak gibi yeni çözümler uyguladığı belirtirken, ücretli poşet almamak için marketlerin meyve/sebze reyonlarındaki ücretsiz poşetleri daha fazla kullanmaya başladıklarını söyleyenlerin oranı ise yüzde 84 oldu. Katılımcıların yüzde 9’u ücretli poşet almamak için İnternet’ten market / mağaza alışverişine yöneldiğini kaydederken, uygulama öncesinde markalı çöp poşeti satın almazken artık aldığını belirtenlerin oranı yüzde 75 olarak tespit edildi.

Uluslararası araştırma şirketi 4Service’in Türkiye çapında 387 kişi ile gerçekleştirdiği ankete göre, ücretli alışveriş poşeti uygulamasının hayata geçtiği son bir yılda tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarında da bu uygulamaya bağlı değişiklikler meydana geldi. Türkiye çapında, kendi istekleri doğrultusunda ankete katılan 387 kişinin tamamı “ücretli alışveriş poşeti uygulaması ile doğanın korunmasına katkı sağlanabileceği” fikrine katılıyor. Ancak aynı katılımcıların sadece yüzde 2,3’ü market / mağaza alışverişlerinde poşetlerin ücretli olması uygulamasından memnun iken, katılımcıların yüzde 97,7’si uygulamadan memnun olmadığını belirtiyor.

“Ücretli alışveriş poşeti uygulaması alışveriş sıklığı ya da miktarınızı azalttı mı?” sorusuna katılımcıların tamamının ortak yanıtı “Hayır” olurken, vatandaşların alışverişlerini azaltmak yerine farklı çözüm yollarına başvurdukları gözlemleniyor. Bunlardan ilginç bir tanesi, alışveriş poşetine ücret ödemek istemeyen vatandaşın şarküteri, ekmek, unlu mamuller ve manav reyonlarında kullanılan, 15 mikronun altındaki incelikte ‘hışır’ denilen ve ücretsiz kullanımına izin verilen plastik poşetleri kullanmaya yönelmesi. Ankete katılanların yüzde 84’ü ücretli poşet almamak için bu tipteki poşetleri daha fazla kullanmaya başladığını söylüyor.

Anketin ortaya koyduğu diğer bazı ilginç tespitler şöyle:

· Ücretli alışveriş poşeti uygulamasından önce markalı çöp poşeti satın almayıp artık aldığını belirtenlerin oranı yüzde 75.

· “Alışveriş poşetine ücret ödeyip satın alıyorsak, üzerinde marka yazmamalı” diyenlerin oranı yüzde 90.

· Alışveriş poşetlerinde naylon yerine kağıt tercih edilmesini isteyenlerin oranı yüzde 10.

· Ücretli poşet almamak için İnternet’ten market / mağaza alışverişine yönelenlerin oranı yüzde 9.

✎ Mutfağınızın olmazsa olmazı her ürün Karaca’da!
Etiketler

Top Post Ad

Below Post Ad

Önizle
Sosyal Sorumluluk Projesi